Instytut Matki i Dziecka w Warszawie realizuje projekt InteliCardio
21 listopada 2024 roku odbędzie się kolejne szkolenie w ramach projektu InteliCardio – Sztuczna inteligencja (AI) w diagnostyce wrodzonych wad serca (WWS) – przyszłe praktyczne zastosowanie.
Tym razem szkolenie będzie obejmowało moduł neonatologiczny, czyli diagnostykę USG wrodzonych wad serca u noworodków. Wezmą w nim udział lekarze neonatolodzy z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie – to jeden z czterech ośrodków w kraju, który dołączył do projektu. Szkolenie poprowadzi dr n. med. Witold Błaż, Kierownik Oddziału w Klinice Noworodków z Pododdziałem Intensywnej Terapii Noworodka w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Wykładowca licznych neonatologicznych zjazdów polskich i międzynarodowych. Koordynator programu przesiewowej pulsoksymetrii u noworodków w woj. podkarpackim i mazowieckim w ramach programu Ministerstwa Zdrowia – program od 2010 w standardzie porodu w Polsce. Wykładowca kursów: szkolenie neonatologów w dziedzinie kardiologii dziecięcej – Program POLKARD.
InteliCardio jest projektem edukacyjno-naukowym, którego celem jest rozwój kompetencji i wzbogacenie wiedzy pracowników służby zdrowia w zakresie wykorzystania systemów sztucznej inteligencji (AI) dla poprawy diagnostyki Wrodzonych Wad Serca (WWS). Zrozumienie działania i umiejętność wykorzystania innowacyjnych narzędzi informatycznych będzie miało w przyszłości zasadnicze znaczenie dla zapewnienia najwyższych standardów opieki medycznej oraz rozwoju zawodowego kadry medycznej.
Autorem projektu jest Fundacja Serce Dziecka, która na co dzień opiekuje się dziećmi z wrodzonymi wadami serca (WWS). Patronat nad projektem objęło Polskie Towarzystwo Kardiologii Prenatalnej.
Więcej informacji nt. projektu znajduje się na stronie www.intelicardio.pl