Od 2023 roku przekażemy OPP 1,5 %

Od 2023 roku przekażemy OPP 1,5 %

Od 2023 roku przekażemy OPP 1,5 %

Już blisko 10 lat można przekazywać 1 procent podatku organizacjom pożytku publicznego. Od nowego roku zamiast 1 % będzie to 1,5 %. Taka pomoc nic podatnika nie kosztuje – 1,5 procent podatku, zamiast do budżetu państwa lub samorządu, trafia na konto wybranej organizacji. 

Skąd zmiana na 1,5%?

Na skutek nowych zmian podatkowych z początkiem 2022 roku, fundusze, które miałyby trafić do OPP byłby dużo niże. Oznaczałoby to dla wielu z nich jeśli nie zamknięcie, to duże ograniczenie prowadzonych działań, z wielką stratą dla Podopiecznych. Fundacja Serce Dziecka była jednym z inicjatorów zwiększenia kwoty przekazywanego podatku. W maju dziewięć największych organizacji wystosowało list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą "o ponowne rozważenie proponowanych zmian w prawie dotyczących rekompensaty z tytułu ubytku 1% podatku dla OPP w roku 2023 i w latach kolejnych. Premier przychylił się do prośby organizacji i stąd ta zmiana.

Od kiedy można składać zeznania podatkowe?

Możesz przekazać 1,5%, jeśli rozliczasz się dzięki: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-OP.

Wszystkie zeznanie podatkowe za rok 2022 możemy składać od 15 lutego 2023 roku. 

Do kiedy złożyć PIT?

Termin składania deklaracji podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych został ujednolicony dla wszystkich deklaracji w PIT. Nasze zeznanie roczne należy złożyć w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W 2023 roku deklarację możemy złożyć w terminie do 2 maja.

Dlaczego przekazanie 1,5% dla Fundacji Serce Dziecka jest ważne?

Każdego dnia rodzi się 10 dzieci z wrodzoną wadą serca. Większość małych pacjentów musi przejść szereg zabiegów operacyjnych we wczesnym okresie życia. Wiele z nich musi być przeprowadzonych niezwłocznie. Operacje ratują życie dzieci z wadami serca, ale na tym nie kończy się proces leczenia. Czekają ich lata rehabilitacji, stałych kontroli, badań i przyjmowania leków. Często tak jest do końca ich życia.

Wrodzonej wady serca nie można wyleczyć, ale dzięki Twojemu 1,5% dzieci z wadą serca mogą żyć! Pomóż i przekaż 1,5% podatku!

 


Do góry