Majówkowe wyjazdy

 

 

Podróż z dzieckiem to wymagająca, ale fantastyczna przygoda.

Dziecko z wadą serca może korzystać z wypoczynku nawet daleko od miejsca zamieszkania, w górach, nad morzem czy za granicą.

 

Jednak do każdej podróży rodzic musi odpowiednio się przygotować, to jest:

a) zaplanować podróż uwzględniając aspekty bezpieczeństwa i możliwości opieki medycznej (wiedzieć gdzie jest najbliższy szpital)

b) zabezpieczyć odpowiednią ilość leków z uwzględnieniem „pewnego zapasu” i spakować je do bagażu podręcznego

c) spakować wszystkie niezbędne dokumenty i informacje o wadzie serca dziecka

d) spakować sprzęt medyczny np. aparat do pomiaru INR (gdy wykonywane są pomiary),

e) spakować przedmioty, rzeczy, których dziecko może potrzebować (w tym ulubione zabawki, inne)

f) zabrać lek na chorobę lokomocyjną i mieć  „pod ręką”, oraz chusteczki, wodę, żel do mycia rąk

g) zaplanować przerwy i postoje w podróży

h) pilnować by dziecko przyjmowało płyny, najlepiej wodę (zrównoważone spożycie płynów)

i)  mieć ze sobą lek na chorobę lokomocyjną

j) zabrać krem z filtrem, czapkę z daszkiem (zabezpieczenie blizny pooperacyjnej) oraz odpowiednią do każdych warunków atmosferycznych odzież dla dziecka

 

O czym należy pamiętać?

Każde dziecko ma inne wymagania i ograniczenia zdrowotne, dlatego też przed wyjazdem (szczególnie gdy planowana jest długa podróż samolotem,  autokarem czy samochodem) należy zasięgnąć porady kardiologa oraz trzeba mieć ze sobą zaświadczenie od lekarza o wskazaniach szczególnych.

 

Dziecko ze stymulatorem serca

Jeśli dziecko ma wszczepiony stymulator serca /ICD przed podróżą należy zasięgnąć porady lekarza. Podczas podróży samolotem pole elektromagnetyczne systemów lotniczych i portowych urządzeń alarmowych może zakłócić pracę stymulatora serca.

 

Dziecko ze stymulatorem/ICD nie może przechodzić przez skaner bezpieczeństwa na lotnisku ponieważ stymulator może wzbudzić alarm skanera (przed kontrolą lotniskową należy poinformować ochronę o wszczepionym stymulatorze, uważać by nie skanowano klatki piersiowej dziecka, mieć przy sobie do okazania kartę stymulatora/ICD, kartę informacyjną leczenia szpitalnego, zapis EKG ze stymulacją i bez stymulacji, oraz ostatni zapis EKG.

 

Leki w podróży zagranicznej

Wybierając się za granicę trzeba znać nazwę leku w danym kraju oraz należy znać nazwę substancji czynnej leku.

Trzeba mieć ze sobą wystarczającą ilość leków na cały okres podróży, oraz zabrać dodatkową ilość w przypadku np. stłuczenia butelki, zagubienia opakowania leku lub wydłużenia czasu podróży.

Leki należy zapakować do bagażu podręcznego.

Wszystkie leki należy przechowywać  w oryginalnych opakowaniach z ulotka informacyjną.

Należy posiadać przy sobie zalecenia lekarza o konieczności przyjmowania leków, sposób dawkowania oraz listę wszystkich leków.

 

Podróż  samolotem a leki w płynie – trzeba wiedzieć, że w przypadku leków w płynie maksymalna objętość to 100 ml (przewiezienie podstawowych leków w ilości > 100 ml na cały okres podróż wymaga uzyskania zgody na przewóz wydanej przez linię lotniczą)

 

Dziecko w podróży - szczepienia

Szczepienia dla dzieci wybierających się w podróż zazwyczaj stanowią uzupełnienie obowiązującego kalendarza szczepień.

 

W Polsce Program Szczepień Ochronnych dotyczy obowiązkowych szczepień dzieci przeciwko gruźlicy, błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis, WZW typu B, odrze, śwince, różyczce oraz inwazyjnym zakażeniom Haemophilus influenzae typu B.

 

Przed podróżą zagraniczną konieczna jest konsultacja lekarza medycyny podróży, ustalenie planu szczepień odpowiednio wcześnie.

Podróż w góry - wpływ wysokości na dzieci z wrodzonymi wadami serca  

Ważnym problemem pobytu na dużej wysokości jest obniżone stężenie tlenu. Im mniej tlenu w powietrzu tym organizm szybciej się męczy. Wiele zależy od wady serca.

Dla większości dzieci z wws, skutki wysokości nie różnią się w odniesieniu do dzieci zdrowych.  Dziecko z niewielką wadą zastawkową lub małym ASD, VSD nieistotnym hemodynamicznie nie powinny odczuwać żadnego negatywnego wpływu. Dzieci, które mogą odczuwać objawy to te, u których niższe stężenie tlenu podnosi opór w naczyniach płucnych. Niedotlenienie (obniżone stężenie tlenu w krwi) naturalnie powoduje zwężenie naczyń tętniczych w płucach.

Pamiętajmy: pierwszą odpowiedzią serca na niedotlenienie jest przyśpieszenie czynności serca, a to skutkuje zwiększonym zapotrzebowaniem mięśnia serca na tlen.

 

Podróż samochodem

- Przydatne akcesoria:  rolety przeciwsłoneczne, zabezpieczają dziecko bezpośrednio przed promieniami słonecznymi

 

Choroba lokomocyjna –środki profilaktyczne:

- Zawsze siadać przodem do kierunku jazdy

- Przed wyjazdem - tylko lekki posiłek, nie pić napojów gazowanych

- Gdy wystąpią mdłości, zamknąć oczy i głęboko oddychać, otworzyć okno i zaczerpnąć świeżego powietrza, nie jeść żadnych stałych pokarmów, najwyżej wypić trochę wody

 

W razie konieczności stosować:

Aviomarin - można go podawać dzieciom dopiero powyżej 5 rż

Cocculine - lek homeopatyczny, który można podawać nawet małym dzieciom. Stosuje się go w przeddzień podróży.

Diphergan - mogą przyjmować dzieci, które przekroczyły 1 rż. (na receptę)

Avioplant - lek ziołowy sporządzony na bazie sproszkowanego korzenia imbiru. Może być podawany dzieciom powyżej 6 rż

 

Wszystkim, którzy wybierają się zarówno w podróże bliższe, jak  i te dalsze, życzymy odpoczynku, wyłącznie dobrych doświadczeń oraz fantastycznych przygód i rewelacyjnych zdjęć.

Do góry