Zjazd Rodzin - Ostrzyce 2016

 

 

W dniach 7-9 października na terenie Pensjonatu „U Stolema” w Ostrzycach odbył się zjazd dla rodzin dzieci z wadami serca zorganizowany przez Fundację Serca Dziecka. Zarząd Fundacji reprezentowała Anna Tarkowska. 

Pierwszego dnia zostaliśmy zakwaterowani w bardzo ładnych pokojach. Następnie po wspólnej kolacji podczas spotkania organizacyjnego wszystkie rodziny miały okazję bliżej się poznać.  Dzieci od razu złapały ze sobą kontakt. Wspólnie rysowały, grały w gry planszowe i bawiły się.

Drugi dzień był bardzo aktywny. Jeszcze przed śniadaniem niektórzy zaliczyli pierwsze zwiedzanie okolicy. Poza prezentacją o 10-letnich działaniach Fundacji Serce Dziecka były też  wykłady na temat: „ Choroba dziecka – krzywda czy wyzwanie” autorstwa Katarzyny Parafianowicz,  profilaktyki stomatologicznej i IZW,  o lekach kardiologicznych, o tym jak wygląda blok operacyjny oraz o rehabilitacji dzieci z wadami serca. Rodzice zapoznali się z materiałami informacyjnymi przygotowywanymi przez Fundację. Każda rodzina otrzymała Książeczkę Zdrowia Dziecka z Wadą Serca i inne materiały, a dzieci drobne upominki. W przerwach chodziliśmy na spacery, odwiedzaliśmy zwierzątka w kaszubskiej zagrodzie, korzystaliśmy z atrakcji oferowanych przez Pensjonat „U Stolema”- siłowni, groty solnej, jacuzzi i sauny. Po obiedzie uczciliśmy 9 urodziny Szymona Radosza. Był zupełnie zaskoczony, gdy na salę wjechał niespodziewanie ogromny tort.  Rzadko zdarza się impreza urodzinowa na czterdzieści parę osób. Takich urodzin Szymon jeszcze nigdy nie miał. Tradycyjnie już przypadła mi rola krojenia tortu.  Kolację robiliśmy sobie sami. Pieczone na ognisku kiełbaski były przepyszne. Na świeżym powietrzu takie jedzonko zawsze smakuje. Wieczór wiele rodzin zakończyło na dansingu organizowanym przez Pensjonat „U Stolema”, dzieci starsze uczyły się grać w bilard, a najmłodsi uczestnicy zjazdu po zabawie w basenie z kulkami smacznie zasnęli, aby nabrać sił na kolejny dzień.

Trzeci i niestety ostatni dzień naszego zjazdu rozpoczęliśmy od pożywnego śniadania, po którym poszliśmy wszyscy na spacer wzdłuż jeziora Ostrzyckiego.  Był czas na wspólne zdjęcia, rozmowy, wymianę doświadczeń, słodki poczęstunek  jednym słowem pełna integracja.

Wszystko, co dobre szybko się kończy. Mimo, że widzieliśmy się tylko 2 dni zawiązało się wiele przyjaźni. Kontakt na żywo z innymi rodzinami daje bardzo dużo siły i wiarę, że mimo początkowych trudności w opiece nad chorym dzieckiem przychodzą spokojniejsze dni .Większa wiedza na temat wad serca pozwala wierzyć, że leczenie naszych dzieci będzie łatwiejsze. A spotkanie z rodzinami dzieci , które mają podobną wadę , pokazuje , że i nasze dziecko może również się dobrze rozwijać mimo choroby.

Dziękuję wszystkim i każdemu z osobna za udział w zjeździe. Mam nadzieję, że już niedługo spotkamy się znowu np. na Akademii Serca w Warszawie 12-13.11.2016r. lub na kolejnym organizowanym przez Fundację Serce Dziecka spotkaniu gdzieś w Polsce.

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Tarkowska

Do góry