Nowoczesne technologie i zgrany Heart Team to klucz do sukcesu!

 

O osiągnięciach i wyzwaniach w kardiochirurgii dziecięcej opowiada nam prof. dr hab. n. med. Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie Prokocimiu.

W Klinice Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie - Prokocimiu ostatni, 2016 rok był rekordowy, jeśli chodzi o liczbę pacjentów. Kardiochirurdzy przeprowadzili łącznie około 500 zabiegów, w tym w większości operowali najbardziej złożone, ciężkie wady serca, wymagające olbrzymiego doświadczenia całego zespołu i ogromnych nakładów finansowych.

Profesor Skalski podkreśla, że nie ilość cieszy go najbardziej, ale jakość przeprowadzanych operacji. Krakowski „Heart Team” to niezwykle zgrany zespół profesjonalistów: kardiochirurgów, kardiologów, anestezjologów, perfuzjonistów i pielęgniarek. Mogą na siebie liczyć, rozumieją się bez słowa. To doświadczenie przekłada się na jakość pracy zespołu, bo odsetek śmiertelności w klinice jest jednym z najniższych w Europie, a może i na świecie. To jest powód do dumy i takim sukcesem warto się chwalić.

Cały czas staramy się iść do przodu i proponować coś nowego, jeśli chodzi o rozwiązania techniczne w kardiochirurgii, sposób leczenia, no i cały czas obniżamy śmiertelność. Odsetek śmiertelności w naszej klinice jest jednym z najniższych w Europie, a może i na świecie – mówi z dumą prof. Janusz Skalski.

Trudnych przypadków im nie brakuje!

Najtrudniejszym małym pacjentem jest ten ze złożoną wadą serca i innymi, nakładającymi się na tę wadę problemami. Na przykład złożona wada serca pod postacią Zespołu Niedorozwoju Lewego Serca (HLHS, serce jednokomorowe). To jest ogólna nazwa, która nie mówi wszystkiego.

W tej wadzie zdarzają się dodatkowe obciążenia, takie jak ciężkie niedomykalności zastawkowe, niedomoga komory, nadciśnienie płucne, nieprawidłowości spływu żylnego, płucnego i systemowego. Dawniej takie dzieci były dyskwalifikowane do operacji.

Obecnie specjaliści podejmują leczenie u wszystkich dzieci, nawet z wielowadziem, czyli takich, które są dotknięte nie tylko wrodzoną wadą serca, ale i wadami innych organów ciała.

Dziecko ze złożoną wadą serca pod postacią HLHS to 80 - 100 przypadków rocznie w Polsce, z tego 30 - 40 operowanych jest w Krakowie! – informuje prof. Skalski.

W takich sytuacjach kardiochirurg staje przed wyjątkowym zadaniem opanowania wszystkich dodatkowych trudności i zmierzenia się z problemem, który do niedawna przerastał specjalistów.

Nowoczesne technologie pozwalają małemu pacjentowi lepiej żyć!

Krakowski zespół jako jeden z pierwszych na świecie wszczepił takie zastawki w ujście prawej komory do tętnicy płucnej, które dają nadzieję wzrastania wraz z dzieckiem.

To biodegradowalne materiały oparte na technologii polimerów; stanowią szkielet dla własnych tkanek pacjenta. Trzeba pamiętać, że cokolwiek sztucznego wszczepiamy w ciało małego pacjenta, to później to dziecko będzie rosło, a co za tym idzie wszczepiony element z czasem stanie się zbyt mały i będzie wymagał wymiany – tłumaczy profesor.  

Oprócz tego w ubiegłym roku kardiochirurdzy wszczepili u najmłodszych w Polsce pacjentów pompy wirowe – wszczepialne do serca mechanizmy wspomagające pracę lewej komory serca. To też olbrzymi postęp. Z taką wszczepioną pompą dziecko może bowiem opuścić szpital, chodzić normalnie do szkoły, jeździć na rowerze, korzystać z uroków życia. Dawniej było przykute do łóżka i nie mogło opuścić szpitala.

W roku 2017 spodziewana jest nowa pompa, którą będzie można wszczepić pacjentom z HLHS. Z tą technologią specjaliści również wiążą duże nadzieje.

Międzynarodowa wymiana doświadczeń wnosi wiele!

 Krakowscy kardiochirurdzy planują na czerwiec b.r. zorganizowanie międzynarodowych warsztatów dotyczących leczenia wrodzonych wad serca.

Polscy kardiochirurdzy cieszą się w świecie wyjątkowym uznaniem, dlatego też najwybitniejsi specjaliści z Europy i USA obiecali swój udział w organizowanych przez Polaków warsztatach.

Tradycyjnie już przyjedzie prof. Thomas Spray z Filadelfii (były prezes Amerykańskiego Towarzystwa Kardiotorakochirurgicznego) - jeden z najlepszych kardiochirurgów dziecięcych na świecie, z którym krakowscy specjaliści od lat blisko współpracują. W oparciu o tę właśnie współpracę wprowadzają do krakowskiej kliniki wiele nowoczesnych rozwiązań i technologii z pożytkiem dla swoich małych pacjentów z wrodzonymi wadami serca.

 

 Dzień chorób rzadkich

Do góry