Pierwszy przeszczep serca u dziecka w tym roku

Pierwszy przeszczep serca u dziecka w tym roku

8-letnia Zosia jest pierwszym dzieckiem w tym roku, któremu przeszczepiono serce. Przeszczep pomimo trwającej pandemii wykonali lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Serce małej  Zosi przestało pracować kiedy prawie rok temu wróciła z wakacji . Wydawało się że lekka infekcja, zwykłe przeziębienie   nieodwracalnie uszkodziło mięsień sercowy. Przestała pracować lewa komora serca. Dziewczynka trafiła pod opiekę ośrodka w Zabrzu, gdzie lekarze starali się przywrócić ją do zdrowia bez konieczności wykonywania operacji. Niestety leczenie okazało się nieskuteczne i niezbędny stał się przeszczep serca.

Dawców dziecięcy zwykle jest bardzo mało, jednak epidemia koronawirusa spowodowała, że było ich jeszcze mniej niż zazwyczaj. W Polsce wciąż jest duży trudność rodzin przed wyrażeniem zgody na oddanie narządów dzieci. Rodzice walczą o życie i zdrowie dzieci do końca.  W przypadku Zosi znalazł się dawca, którego serce i wątroba uratowały życie dwojga dzieci.

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, mimo koronawirusa, nieprzerwanie przyjmowało chorych z kardiologicznymi stanami zagrożenia życia, zachowując zasady bezpieczeństwa zarówno wobec chorych jak i personelu medycznego.

Niezależnie od przeszczepów serca i płuc zabrzańska kardiologia dorosłych i dzieci i kardiochirurgia w trudnym czasie pandemii w okresie od stycznia do czerwca bieżącego roku, wykonała imponującą liczbę ponad 1300 operacji serca u dorosłych, w tym 20 procent zabiegów pilnych i ratujących życie oraz ponad 100 operacji serca u dzieci i 182 operacji naczyniowych i endowaskularnych.

Na przeszczep serca w Zabrzu czeka obecnie jedno dziecko, leczone komorami wspomagania serca.


Do góry