Idea koncertów

OTWARTE SERCA to koncerty muzyki klasycznej organizowane cyklicznie przez Fundację Serce Dziecka wspólnie z Ambasadorką Fundacji i pomysłodawczynią koncertów, Patrycją Piekutowską, światowej sławy skrzypaczką, prywatnie mamą dziecka z wadą serca. Ideą koncertów jest połączenie świata muzyki, biznesu i kardiochirurgii oraz wspólne działania na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca.

Celem charytatywnym koncertów jest pozyskanie środków na zakup aparatury medycznej dla klinik kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej. Scena Otwartych Serc otwarta jest dla wybitnych wykonawców muzyki klasycznej, jak również dla mistrzów biznesu z wrażliwym sercem. Jest to jedyny tego typu projekt w Europie długofalowej pomocy Mistrzom Kardiochirurgii i rodzicom dzieci z wadami serca.

Patrycja Piekutowska należy do grona najwybitniejszych skrzypaczek w Europie. Jest doktorem habilitowanym sztuk muzycznych i profesorem nadzwyczajnym Akademii Sztuki w Szczecinie. Zagrała ponad 700 koncertów w 36 krajach świata w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej oraz w Afryce.

Nagrała 10 płyt CD, z czego sześć w całości poświęconych muzyce polskiej głównie XX wieku. Jako pierwsza polska skrzypaczka otrzymała muzycznego Oscara - nagrodę płytową MIDEM Classic Award przyznawaną w Cannes. Płyta z Capriccio Krzysztofa Pendereckiego na skrzypce i orkiestrę symfoniczną nagrana pod batutą Kompozytora, otrzymała również nagrody w Belgii, Hiszpanii, Luxemburgu i we Włoszech. Rok 2014 był jubileuszem 15-lecia fonografii Artystki. Z tej okazji ukazała się Jej dziesiąta płyta z sonatami Brahmsa i Francka.  Otrzymała również dyplom Lidera Przyszłości w ramach projektu Fundacji Godła Teraz Polska „25 liderów Polski na przyszłe 25 lat” oraz medal Gloria Artis przyznany przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzatę Omilanowską.
Od 12 lat wykonuje recital składający się z kompletu dzieł na skrzypce i fortepian Krzysztofa Pendereckiego , który zaprezentowała już w blisko 20 krajach. Z okazji 80-lecia Maestro wystąpiła z tym programem przy obecności Kompozytora w Pradze i Nowym Jorku.

Jest jedyną skrzypaczką, w której repertuarze znajduje się na stałe recital na skrzypce solo „Od Bacha do Pendereckiego”. Jest to autorski projekt Patrycji Piekutowskiej promujący z wielkim powodzeniem szeroki repertuar skrzypcowy. Program podbija serca melomanów na całym świecie. Skrzypaczka jest także cenionym pedagogiem, od wielu lat zapraszanym na kursy mistrzowskie m.in. do Brazylii, Chin, Chile, Peru i Wenezueli. Patrycja Piekutowska gra na skrzypcach Paolo Castello z 1766 roku.

Do góry