Przewodnik po codzienności




Infekcje wirusowe u dzieci


Infekcje dróg oddechowych – zmora każdego dzieciństwa.
Jak z nimi walczyć?
CZY z nimi walczyć?

Grafika do wstepu - chłopiec u lekarza

Tak naprawdę nie da się ich zwalczyć. 60-90% zakażeń dróg oddechowych (klasyczne i najczęstsze tzw. przeziębienie, zapalenie gardła, zatok, ucha środkowego, oskrzeli) to z reguły samoleczące się infekcje wirusowe, niezmiernie rzadko podlegające nadkażeniu bakteryjnemu wymagającemu zastosowania antybiotyku.

Wywoływane one są przez rinowirusy – jest ich ok. 100 serotypów i na każdy z nich trzeba nabyć odporność poprzez przechorowanie, a także adenowirusy, RSV, wirusy Coxackie, paragrypy, metapneumowirusy i wiele innych, na które nie ma i najprawdopodobniej nie będzie szczepionek.

Natomiast są zakażenia wirusowe przed którymi warto się zabezpieczyć drogą szczepień takie jak odra, świnka, różyczka, ospa wietrzna, poliomyelitis, rotawirusy, WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B), WZW A, HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), grypa. Dzięki szczepieniom chorób tych praktycznie się nie widzi (w Polsce może z wyjątkiem ospy wietrznej, HPV, rotawirusów – te zakażenia, z powodu braku szczepień refundowanych, są bardzo częste).

W chorobach wirusowych typu tzw. infekcja kataralna nie mamy żadnego leczenia przyczynowego, pozostaje nam jedynie przetrwać do naturalnego wyleczenia, stosując leczenie objawowe, czyli tak naprawdę łagodzenie przykrych objawów zakażenia. Podstawowe i najczęstsze objawy takiej infekcji to gorączka, katar, kaszel (początkowo suchy spowodowany spływaniem wydzieliny z nosa do gardła, a w okresie zdrowienia mokry, oskrzelowy), ból głowy, ucha, wodnisty wyciek z nosa, uczucie zatkania nosa, czasem krtani czy oskrzeli.

Na gorączkę i ból najlepsze są ibuprofen i paracetamol – kluczowe jest podawanie regularne w ścisłych odstępach czasu oraz właściwe dawkowanie. Są one tak samo bezpieczne, a różnią się częstością podawania oraz tym, że ibuprofen dodatkowo działa przeciwzapalnie.

Przebieg infekcji u dzieci ryc. 1

Mimo tego, że infekcje wirusowe u dzieci, nawet dzieci z wadami serca, na ogół przebiegają łagodnie, to trzeba wiedzieć, że w przypadku niektórych wad zakażenie dolnych dróg oddechowych może być bardzo groźne.

Szczególne znaczenie epidemiologiczne ma wirus RS. Występuje on powszechnie, przenosi się drogą kropelkową i przez kontakt bezpośredni. Zakażenie RSV jest najczęstszą przyczyną hospitalizacji z powodu zakażenia układu oddechowego u dzieci. Do grupy szczególnego ryzyka ciężkiego zakażenia RSV należą m.in. dzieci z istotnymi hemodynamicznie wrodzonymi wadami serca.

Leczenie zakażeń wirusem RS jest wyłącznie objawowe. Przebycie zakażenia nie chroni przed ponowną chorobą.

Pobierz pełną broszurę

ikonka PDF W naszej broszurze dowiesz się znacznie więcej na temat infekcji wirusowych u dzieci z wadami wrodzonymi serca.
Pobierz broszurę "Infekcje wirusowe u dzieci" w formacie PDF

Redakcja

Prof. dr hab. med. Wanda Kawalec
Dr med. Anna Brodzikowska - Pytel
Dr hab. n. med. Piotr Albrecht



ZOBACZ NASZE PORADNIKI


Do góry