Przewodnik po codzienności




Leczenie przeciwzakrzepowe u dzieci


Grafika do wstepu

Co to jest leczenie przeciwzakrzepowe

Leczenie przeciwzakrzepowe to nic innego jak ingerencja w układ krzepnięcia krwi w celu zmniejszenia zdolności krwi do tworzenia zakrzepów (skrzeplin) w naczyniach i jamach serca. Działanie to może mieć charakter profilaktyczny (w celu zmniejszenia ryzyka powikłań zakrzepowych) lub leczniczy (w celu usunięcia już powstałych zakrzepów). Skrzepliny są niebezpieczne, ponieważ mogą utrudniać przepływ krwi i zamknąć naczynie, oderwać się i przemieścić w postaci materiału zatorowego.

W profilaktyce najczęściej stosuje się doustne leki przeciwzakrzepowe (inaczej nazywane doustnymi antykoagulantami). Działanie tych leków polega na przeciwdziałaniu witaminie K, która bierze udział w powstawaniu czynników krzepnięcia w wątrobie. W Polsce najczęściej stosowany jest acenokumarol (syntetyczna pochodna kumaryny o działaniu przeciwzakrzepowym). Z przewodu pokarmowego wchłania się szybko, osiągając maksymalne działanie w ciągu 36 - 48 godzin, co powoduje, że efekt terapeutyczny przyjętego leku obserwuje się po około dwóch dniach. Powrót do prawidłowego krzepnięcia krwi następuje dopiero po 2 - 3 dniach po podaniu ostatniej dawki leku.

Innym lekiem z tej grupy, od niedawna dostępnym w Polsce, jest warfaryna, która maksymalne działanie osiąga w ciągu 36 - 72 godzin od doustnego podania. Powrót do prawidłowego krzepnięcia krwi następuje dopiero po 4 - 5 dniach po podaniu ostatniej dawki leku.


Zastawka serca

Kiedy stosuje się leczenie
przeciwzakrzepowe u dzieci

Jednym z częstszych wskazań do leczenia przeciwzakrzepowego u dzieci jest patologia układu krążenia. Po wszczepieniu sztucznej zastawki serca ryzyko zmian zakrzepowych jest duże. Zastawka mechaniczna (sztuczna) jest ciałem obcym, powodującym reakcję organizmu wpostaci nadmiernego krzepnięcia. Może to doprowadzić do powstania skrzepliny ograniczającej lub nawet całkowicie blokującej przepływ krwi przez zastawkę.

Ryzyko zmian zakrzepowych jest różne, w zależności od pozycji, w jakiej jest wszczepiona zastawka: najmniejsze – przy zastawce mechanicznej wszczepionej w pozycji aortalnej (własna zastawka aortalna zamieniona jest na zastawkę mechaniczną), większe – w pozycji dwudzielnej (własna zastawka dwudzielna zamieniona jest na zastawkę mechaniczną), największe – w pozycji trójdzielnej (własna zastawka trójdzielna zamieniona jest na zastawkę mechaniczną).

Po wszczepieniu zastawki biologicznej serca, poza pierwszymi trzema miesiącami po operacji, nie ma wskazań do leczenia przeciwzakrzepowego. Zastawki biologiczne nie powodują reakcji organizmu na wszczepioną zastawkę w postaci nadmiernego krzepnięcia. Ujemną cechą zastawek biologicznych jest to, że są mniej trwałe od mechanicznych i w różnym okresie po operacji wymagają wymiany.



Obraz RTG

Jak kontroluje się leczenie przeciwzakrzepowe

Reakcja na doustne leki przeciwzakrzepowe jest bardzo różna i wpływa na nią wiele czynników, dlatego dawki leku muszą być dobierane indywidualnie. Efekt leczniczy polegający na wydłużeniu czasu protrombinowego (zmniejszenie produkcji czynników krzepnięcia zależnych od witaminy K) ocenia się jednakowo na całym świecie. Został określony międzynarodowy współczynnik znormalizowany INR (International Normalized Ratio), którego wartość w warunkach prawidłowych wynosi około 1.0.

Dawki leku ustala się indywidualnie na podstawie wartości INR, pamiętając o zalecanym dla pacjenta optymalnym poziomie terapeutycznym INR. W leczeniu przewlekłym lek stosuje się 1 raz dziennie. W początkowej fazie leczenia kontrola INR powinna odbywać się co drugi dzień, następnie 1 raz w tygodniu, potem może być 1 raz na 2 – 3 tygodnie. Kiedy dokonywana jest zmiana dawki leku, kontrolę INR powinno się przeprowadzić po dwu dniach od zmiany dawki.

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że: Im wyższy wskaźnik INR, tym mniejsza jest krzepliwość krwi, tzn. większe ryzyko krwawienia – dawkę leku należy zmniejszyć!
Im niższy wskaźnik INR, tym większa jest krzepliwość krwi, tzn. większe ryzyko zakrzepu – dawkę leku należy zwiększyć!
UWAGA! W razie wątpliwości zawsze zasięgnij porady lekarza prowadzącego.


Pobierz pełną broszurę

ikonka PDF W naszej broszurze dowiesz się znacznie więcej na temat leczenia przeciwzakrzepowego oraz kontroli procesu leczenia.
Pobierz broszurę "Leczenie przeciwzakrzepowe u dzieci" w formacie PDF

Redakcja

Prof. dr hab. n. med. Wanda Kawalec
Dr n. med. Monika Kowalczyk



ZOBACZ NASZE PORADNIKI


Do góry