Warsztaty KMI - Relacja

 

 

W dniu 15 marca b.r. w warszawskim hotelu Ibis kilkunastu rodziców razem z naszymi Podopiecznymi uczestniczyło w warsztatach fizjoterapeutycznych dedykowanych dla dzieci z wadami serca. Warsztaty zostały tak przygotowane i poprowadzone  by każdy z uczestników wyniósł coś dla siebie.

Pan Wojciech Cackowski jest nauczycielem integracji strukturalnej i certyfikowanym terapeutą metody KMI.

W swojej pracy fizjoterapeuty wykorzystuje  także koncepcję  Anatomy Trains

Anatomy Trains  (mapa powięzi anatomicznych – powiązań powięziowych całego ciała) oraz  metoda KMI czyli Kinesis Myofascial Integration (ruchowej integracji mięśniowo-powięziowej) to najszybciej rozwijająca się metoda terapii manualnej na świecie.

Anatomy Trains® - to koncepcja, która łączy ze sobą pojedyncze mięśnie w funkcjonalne kompleksy, z których każdy ma specyficzną anatomię i znaczenie w ciele. Anatomy Trains prowadzi do nowych holistycznych strategii dla zawodów medycznych, nauczycieli ruchu i sportowców, pomagając rozwiązać skomplikowane problemy posturalne i ruchowe.

KMI jest używane do rozwiązywania konkretnych problemów lub poprawiania postury, funkcji i ruchu. Większość ludzi ma nadmierne napięcia uzbierane, które zgromadziły się w ciele. Napięcia mogą one pochodzić z:

  • urazów czy przebytych operacji
  • wielokrotnie powtarzalnych czynności
  • postaw życiowych, emocji jakie przeżywaliśmy w przeszłości i przeżywamy obecnie

Wszystkie napięcia wpływają na strukturę i funkcję ciała ludzkiego powodując zaburzenia strukturalne i funkcjonalne. Wzorzec zostaje zapisany w napięciu naszych mięśni, kształcie kości i napięciu w tkance łącznej.

Metoda KMI ma za zadanie uwolnić te stłoczone i skrócone obszary tkanki łącznej oraz powtórnie nauczyć ciało bardziej efektywnych i zużywających mniej energii wzorców postawy i ruchu.

Większość sesji KMI wymaga, aby pacjent był ubrany w wygodny strój. Terapeuta bezpośrednio dotyka tkanek pacjenta pozbawiając ich ograniczeń ruchomości. Terapeuta uciska tkanki (tu: bliznę pooperacyjną)

Pierwsze sesje są skupione na mięśniach powierzchownych strukturach ciała uwalniając ograniczenia z przodu, z tyłu, i boków ciała. Pośrednie sesje skupiają się na pracy na głębokich strukturach organizmu. Ostatnie sesje polegają na połączeniu i zintegrowaniu ze sobą funkcji warstw powierzchownych i głębokich angażując je do codziennych nawykowych wzorców ruchowych i nawyków postawy. Kończąc proces pacjent pozostanie z trwającymi i postępującymi pozytywnymi zmianami.

Terapeuta podkreślił, że pracując z blizną mogą ujawniać się głęboko skrywane lub wypierane emocje. Dziecko może wrócić myślami do operacji, może płakać. Płacz ma charakter uwolnienia emocji (z pamięci tkanek) i oczyszczenia.

Przedstawiamy Wam fotorelację z warsztatów dla naszych Podopiecznych i ich rodzin, które odbyły się w dniu 15 marca 2015r. 

Do góry