Tydzień dla serca

 

 

Drodzy Rodzice zróbcie coś dla siebie!

Podczas TYGODNIA DLA SERCA chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę na to jak istotne jest upowszechnienie wiedzy o chorobach serca oraz profilaktyka chorób serca. To co robimy, jak żyjemy, co jemy ma kolosalny wpływ na nasze zdrowie.

W czasie obchodów Tygodnia dla Serca instytucje/organizacje prowadzące i uczestniczące w  akcji, starają się uświadomić społeczeństwu, że zdrowy styl życia i zdrowa dieta mogą wpłynąć na zmianę złych nawyków, co następnie przyczynia się do poprawy kondycji zarówno serca, jak i całego organizmu.

Choroby układu krążenia nadal znajdują się w czołówce chorób występujących w naszym kraju. My, rodzice dzieci z WWS, powinniśmy mieć szczególną świadomość istniejących zagrożeń i  wagi działań zapobiegawczych. Choroby układu krążenia są ze sobą powiązane. Nadciśnienie krwi nasila procesy miażdżycowe w tętnicach. Miażdżyca, zwężając i usztywniając naczynia krwionośne powoduje wzrost ciśnienia. Jest również poważna przyczyną chorób serca.

Obecna pora roku sprzyja zmianie trybu życia i zadbania o zdrowie swoje i najbliższych.

To proste, wystarczy tylko zażywać więcej ruchu na świeżym powietrzu i zmienić dietę z ciężkiej zimowej na bardziej „zieloną” czyli wiosenną (bogatą w warzywa i owoce).

Pamiętajmy! SERCE to życiodajna pompa organizmu. Upośledzenie pracy serca odbija się na całym organizmie. Należy zatem o nim zawsze szczególnie pamiętać.

Zadbajmy o serce.  Właśnie teraz na  wiosnę zróbmy "przegląd" organizmu. Poniżej badania, które powiedzą dużo o kondycji tego narządu:

  • pomiar ciśnienia
  • lipidogram raz w roku (badanie krwi, które sprawdza poziom cholesterolu w organizmie)
  • elektrokardiogram (EKG - badanie, które elektrycznie rejestruje pracę serca) – takie badanie jest konieczne raz co dwa lata, badanie pozwala wykryć m.in. zaburzenia rytmu serca i chorobę niedokrwienną
  • echokardiografia (= echo serca) - badanie, które zleca lekarz, gdy podejrzewa chorobę serca; dzięki badaniu można wykryć wszystkie wady serca oraz chorobę wieńcową
  • holter tj. całodobowe, nieinwazyjne monitorowanie ciśnienia i tętna; badanie to zleca lekarz gdy istnieje podejrzenie zaburzeń rytmu serca
  • koronografia - badanie wykonywane u osób zagrożonych zawałem; pozwala ono ocenić stan naczyń wieńcowych.

 

Ciekawostka: Zdrowe w pełni sił serce, uderza rytmicznie, a każde jego uderzenie przemieszcza do naczyń około 75 ml krwi, czyli niecałe pół szklanki. Cała krew zawarta w organizmie, czyli ok. 6 - 7 l przechodzi przez serce co 60 - 90 sekund. Jednak w razie potrzeby, np. przy nadmiernym wysiłku fizycznym, może ono przepompować aż 28 litrów życiodajnego płynu w ciągu minuty.

 

Serce, gdy „zaczyna mieć problemy” wysyła sygnały, których nie należy lekceważyć ani ignorować. Są to: nagłe ataki duszności i ugniatający ból - mogą być objawem niewydolności krążenia;  ból w okolicy serca lub za mostkiem, pojawiający się zwykle po wysiłku fizycznym lub podczas stresu może sygnalizować chorobę wieńcową;  nudności, wymioty, ból w nadbrzuszu, mdłości - to częste objawy zawału serca (zwłaszcza u kobiet);  kłujący ból w klatce piersiowej - często towarzyszy zapaleniu osierdzia; uczucie "łomotania" - może sygnalizować arytmię.

PAMIĘTAJMY! WAŻNE PRZY PROFILAKTYCE CHORÓB SERCA SĄ:

-  Dieta dobra dla serca (śródziemnomorska)

-  Rzucenie palenia

-  Ograniczenie alkoholu

-  Regularny ruch

-  Kontrola ciśnienia krwi

-  Kontrola poziomu cholesterolu

-  Kontrola poziomu cukru

- Nauka radzenia sobie ze stresem - czyli "umiejętne oswajanie stresu i sposoby na minimalizowanie sytuacji i zachowań wywołujących stres

 http://www.pamietajosercu.pl/

Do góry