Patrycja Piekutowska

 

 

 

Patrycja Piekutowska należy do grona najwybitniejszych skrzypaczek w Europie. Jej charyzma, emocjonalność i niezwykły kontakt z publicznością przyczyniają się do promocji polskiej muzyki współczesnej. Jest doktorem habilitowanym sztuk muzycznych i profesorem nadzwyczajnym Akademii Sztuki w Szczecinie.

Zagrała ponad 700 koncertów w 36 krajach świata w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej oraz w Afryce. Występowała w tak prestiżowych salach koncertowych jak m.in.: Teatro Colón w Buenos Aires, Sala São Paulo oraz Teatro Guaíra w Brazylii, Lincoln Center i Carnegie Hall w Nowym Jorku, National Center for the Performing Arts w Pekinie, Tianjin Grand Theater, a także m.in. w filharmoniach w Santiago de Chile, Montevideo, Pekinie, Hamburgu, Belgradzie i wielu innych.
Istotny nurt działalności Artystki stanowi fonografia. Nagrała 10 płyt CD, z czego sześć w całości poświęconych muzyce polskiej głównie XX wieku. Jako pierwsza polska skrzypaczka otrzymała muzycznego Oscara - nagrodę płytową MIDEM Classic Award przyznawaną w Cannes. Płyta z Capriccio Krzysztofa Pendereckiego na skrzypce i orkiestrę symfoniczną nagrana pod batutą Kompozytora, otrzymała również nagrody w Belgii, Hiszpanii, Luxemburgu i we Włoszech. Rok 2014 był jubileuszem 15-lecia fonografii Artystki. Z tej okazji ukazała się Jej dziesiąta płyta z sonatami Brahmsa i Francka.

Otrzymała również dyplom Lidera Przyszłości w ramach projektu Fundacji Godła Teraz Polska „25 liderów Polski na przyszłe 25 lat” oraz medal Gloria Artis przyznany przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzatę Omilanowską.
Od 11 lat wykonuje recital składający się z kompletu dzieł na skrzypce i fortepian Krzysztofa Pendereckiego , który zaprezentowała już w blisko 20 krajach. Z okazji 80-lecia Maestro wystąpiła z tym programem przy obecności Kompozytora w Pradze i Nowym Jorku.
Jest jedyną skrzypaczką, w której repertuarze znajduje się na stałe recital na skrzypce solo „Od Bacha do Pendereckiego”. Jest to autorski projekt Patrycji Piekutowskiej promujący z wielkim powodzeniem szeroki repertuar skrzypcowy. Program podbija serca melomanów na całym świecie. Skrzypaczka jest także cenionym pedagogiem, od wielu lat zapraszanym na kursy mistrzowskie m.in. do Brazylii, Chin, Chile, Peru i Wenezueli.
Patrycja Piekutowska gra na skrzypcach Paolo Castello z 1766 roku.
„Gdy gra Piekutowska, otwiera się horyzont, skrzypce zaczynają mówić, skarżą się, sprzeciwiają, modlą, błagają, rozmyślają, idą na spacer” (...) „Tempo Libre” - Guayaquil, Ekwador
„Patrycja Piekutowska jest dość rzadkim przypadkiem artystki, która oddaje publiczności nie tylko swój talent, ale i duszę (...)”
„Gazeta Wyborcza”
(...) „Piekutowska zawładnęła sercami całej, ponad dwutysięcznej publiczności. (...) Takiej osobowości artystycznej w naszej filharmonii jeszcze nie słyszeliśmy”. „Hubei Daily” - Wuhan, Chiny
(...) „Patrycja Piekutowska. Oczarowała publiczność Teatro Colon.
Był to istny pokaz wirtuozerii, klasy, pięknego dźwięku, a przede wszystkim wyjątkowej charyzmy. Emocje docierały głęboko do serc i umysłów zachwyconej publiczności” (..) „Buenos Aires Herald” – Buenos Aires,
Argentyna.

 

alt

Do góry