Fundacja Serce Dziecka walczy o profilaktykę zakażeń RSV dla dzieci z WWS

 

 

Wysokie ryzyko ciężkiej choroby dolnych dróg oddechowych spowodowanej wirusem RS dotyczy sporej grupy dzieci z wrodzonymi wadami serca! U tych małych pacjentów leczenie zwykle przebiega w warunkach intensywnej terapii z koniecznością stosowania tlenoterapii i wentylacji mechanicznej! Zakażenia dolnych dróg oddechowych zwielokrotniają zachorowalność i niestety śmiertelność pacjentów z WWS.

Większa podatność dzieci z WWS na zakażenia wirusem RS (RSV, Respiratory Syncytial Virus) związana jest z występowaniem  wzmożonego przepływu płucnego, w wyniku którego dochodzi do przekrwienia i obrzęku dróg oddechowych, ich zwężenia oraz zwiększenia produkcji wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Utrudnione oddychanie oraz zwiększona ilość wydzieliny to doskonała pożywka dla bakterii i wirusów!

Każde schorzenie u dziecka oczekującego na operację to drastyczne osłabienie jego rokowań, łącznie z zagrożeniem życia! Również w okresie pooperacyjnym, podczas którego mały organizm przystosowuje się do nowych warunków funkcjonowania i najważniejszą kwestią jest ustabilizowanie dziecka, tego typu zakażenie może spowodować konieczność powrotu małego pacjenta na oddział intensywnej terapii i wydłużoną, kosztochłonną hospitalizację, nie mówiąc już o pogorszeniu rokowań dziecka.

Tymczasem Fundacja Serce Dziecka już od paru lat walczy o objęcie grupy dzieci z WWS profilaktyką zakażeń RSV. Czy nasze dzieci to #Wykluczeni?

Obejrzyj materiał filmowy:

http://wiadomosci.tvp.pl/27560701/urzedniczy-absurd

Do góry