Misie od Serca - wspólna akcja krakowskich kardiochirurgów i kardiologów!

 

Inicjatywa została przeprowadzona we współpracy z wybitnymi krakowskimi profesorami: kardiochirurgiem dziecięcym prof. Januszem Skalskim oraz kardiologiem prof. Dariuszem Dudkiem.

Boże Narodzenie to wyjątkowo radosny i rodzinny czas, który spędza się z najbliższymi. Są jednak osoby, w tym najmłodsi pacjenci z wadami serca, którzy w okresie świąt muszą pozostać w szpitalu. Aby umilić im ten świąteczny czas, krakowscy pracownicy ochrony zdrowia postanowili wcielić się w rolę św. Mikołaja i podarować dzieciom choć trochę radości.

Przyniesione przez uczestników Wigilii misie częściowo trafiły do najmniejszych pacjentów z oddziału kardiochirurgicznego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Pozostałe zebrane pluszaki Fundacja Serce Dziecka przekaże do swoich oddziałów w różnych częściach Polski, gdzie zespół św. Mikołajów będzie je rozdawał na oddziałach kardiologii i kardiochirurgii.

Przy natłoku pracy, który mamy przed Świętami, a wykonujemy po kilka operacji dziennie, ta akcja z miśkami jest nie tylko oderwaniem się od codzienności, ale także przepięknym gestem. Gestem wszystkich Państwa, którego trudno nie docenić. Jest to wspaniały akcent oddawania swojego serca innemu człowiekowi. Pracując na co dzień z dziećmi, które są najbardziej pokrzywdzone przez los, które mają dramatycznie trudne wady serca widzimy ogrom zaangażowania lekarzy, pielęgniarek i rodziców - wyjaśnia prof. dr hab. med. Janusz Skalski - Kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

To pierwsza taka akcja organizowana przez krakowskich specjalistów. Jej zadaniem było nie tylko umilenie świąt najmłodszym, ale także pokazanie, że działania lekarzy nie kończą się jedynie na salach zabiegowych czy w murach szpitali.

Akcja ma symbolizować wygraną z chorobą, a misie mają pełnić rolę przyjaciela i towarzysza oraz dać ogromną radość, której brakuje chorym dzieciom.

Kardiolodzy i kardiochirurdzy współpracują ze sobą w zespołach hybrydowych. Współpraca przy zabiegach układa się doskonale, dlatego cieszę się, że organizując taką akcję dla dzieci znowu łączymy siły. To bardzo ważne, by te dzieci miały w szpitalach namiastkę świąt, ale tak naprawdę życzymy im, żeby wróciły szybko do zdrowia, a w codziennych zmaganiach pomagały im podarowane przez nas misie - mówił prof. Dariusz Dudek, Kierownik II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych, Szpital Uniwersytecki, UJ Collegium Medicum.

Proszę pamiętać, że my leczymy małych pacjentów, którzy w przyszłości mogą trafić do naszych kardiologów interwencyjnych i być leczeni przez takich specjalistów jak prof. Dudek. Dziś leczymy ich w szpitalach dziecięcych, ale za kilka lat będą pacjentami szpitali dla dorosłych. Podkreślam, że my musimy między sobą współpracować w leczeniu pacjentów, ale jak się okazuje i w organizacji takich akcji - zakończył prof. Skalski.

Akcja ma szansę stać się ogólnopolskim działaniem zachęcającym środowisko medyczne do tworzenia miłej i przyjaznej atmosfery w okresie świątecznym wśród małych pacjentów. Również ważna jest inicjatywa specjalistów, którzy są z pacjentami nie tylko w czasie zabiegów i leczenia szpitalnego.

Chciałam serdecznie podziękować kardiologom i kardiochirurgom, którzy leczą nasze dzieci. Poświęcacie nie tylko swój czas, dzielicie się wiedzą, ale znajdujecie jeszcze w sobie ogromną chęć pomocy, czego ta akcja jest dowodem. Misie, które trafią do dzieci będą im towarzyszyć latami i przypominać wygraną z chorobą - dziękowała wszystkim Katarzyna Parafianowicz, prezes Fundacji Serce Dziecka.

Do góry