Dar dla Kliniki Kardiologii CZD

 

 

14 lutego na całym świecie obchodzony jest Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serce.  Jest to znakomity dzień na świętowanie i dawanie prezentów i dlatego właśnie ten dzień wybraliśmy na przekazanie niezwykłego prezentu dla Kliniki Kardiologii CZD. 

Aparat ergospirometryczny służący do pomiarów wydolności dzieci kardiologicznych został zakupiony z środków przekazanych przez Firmę LESAFFRE w ramach akcji FLEAFFRE PRESTIGE GROUP, której ideą jest wsparcie charytatywne organizacji środowiska branży piekarniczej oraz środków przekazanych przez anonimowego darczyńce podczas koncertu charytatywnego OTWARTE SERCA - Mistrzowie Muzyki, Biznesu i Kardiochirurgii Dzieciom.

Aparat pozwoli na uruchomienie i wdrożenie programu rehabilitacyjnego, którym powinni zostać objęte wszystkie dzieci, które przeszły operacje kardiochirurgiczne. Należy podkreślić, że dziecko z wadą serca może funkcjonować niemal tak samo jak jego rówieśnicy o ile zostanie objęte programem odpowiedniej rehabilitacji kardiologicznej. Niestety ta kwestia, naszym zdaniem, pozostawia wiele do życzenia, bo dostęp do rehabilitacji kardiologicznej dla dzieci z WWS jest utrudniony. Dotyczy to szczególnie pacjentów, którzy mieszkają w mniejszych miejscowościach, gdzie brakuje lekarzy specjalistów.
- Serce dziecka po operacji musi na nowo przystosować się do pracy. Ćwiczenia fizyczne pomagają przywrócić sercu prawidłowe funkcjonowanie wpływając na jego bardziej równomierną pracę przy mniejszym zużyciu tlenu. Dodatkowo rehabilitacja bardzo korzystnie wpływa na psychikę dziecka – likwiduje stres i ułatwia integrację z rówieśnikami – uważa dr n. med. Anna Turska-Kmieć z Sekcji Kardiologii Dziecięcej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

 

W dniu przekazania aparatu pierwsi pacjenci zostali już przebadani. Kolejni już czekają na swoja kolej by lekarze mogli w bezinwazyjny sposób ocenić ich wydolność krążeniową i przygotować odpowiednie zalecenia, by mogli w bezpieczny sposób korzystać z aktywności fizycznej, która korzystnie wpływa na kondycję serca. 


Zdjęcie 0 Zdjęcie 1 Zdjęcie 2 Zdjęcie 3 Zdjęcie 4 Zdjęcie 5 Zdjęcie 6 Zdjęcie 7

 

Do góry