Prof. Romuald Dębski nie żyje

Z przykrością informujemy, że dziś w Warszawie zmarł Prof. Romuald Dębski, ginekolog, położnik, ordynator Oddziału Ginekologiczno - Położniczego Kliniki Położnictwa i Ginekologii CMKP w Warszawie.

Czytaj więcej  

VII Konferencja Akademia Serca – Relacja

Czy każdą wadę można wyleczyć? Jak powstaje nadciśnienie płucne i jak się je leczy? O tych i innych zagadnieniach związanych z wadami serca dyskutowali uczestnicy VII Konferencji Akademia Serca poświęconej problemom dzieci z wadami serca. 27 i 28 października w budynku Rondo1 w Warszawie otrzymaliśmy potężną dawkę wiedzy!

Czytaj więcej  

Zadbaj o serce – 5 porad

O serce trzeba dbać – nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Z okazji Światowego Dnia Serca proponujemy kilka zasad, które pomogą nam utrzymać serce w dobrej kondycji na co dzień. Nie tylko od święta.

Czytaj więcej  

Turnus Dąbki 2018 zakończony

14 lipca zakończyliśmy kolejną edycję Turnusu Klimatycznego dla naszych Podopiecznych. Podobnie jak przez ostatnie dwa lata, gościliśmy w ośrodku Geovita w nadmorskich Dąbkach. Spędzone tam dwa tygodnie obfitowały w atrakcje, niespodzianki i aktywizujące zabawy dla dzieci i rodziców. 

Czytaj więcej  

Trwa Turnus Hearts Monsters 2018!

Turnus Hearts Monsters 2018 organizowany przez Fundację Serce Dziecka trwa w najlepsze! Za nami już ponad tydzień wspólnych zabaw i ćwiczeń, a pozostałe kilka dni zapowiada się nie mniej fascynująco.

Czytaj więcej  

Prof. Janusz Skalski Honorowym Obywatelem Krakowa

Prof Janusz Skalski5 czerwca podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa prof. Janusz Skalski odebrał tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Uroczystość odbyła się z okazji Święta Miasta, a wraz z profesorem Skalskim tytuł odebrała również tłumaczka Biserka Rajčić.

Czytaj więcej  

Obrazowanie hybrydowe w kardiologii: modny gadżet czy obiecujące narzędzie?

O szansach i wyzwaniach związanych z obrazowaniem molekularnym i hybrydowym w kardiologii dyskutowali eksperci w dniach 7-8 czerwca we Wrocławiu. Panel pt. „Obrazowanie hybrydowe w kardiologii: modny gadżet czy obiecujące narzędzie?” odbył się w ramach I edycji Cardiology Innovations Days, inicjatywy nakierowanej na poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań, poprawiających stan zdrowia i jakość życia pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Czytaj więcej  

Eksperci na Cardiology Innovations Days: Polscy pacjenci kardiologiczni mogą żyć lepiej i dłużej!

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom techniczno-technologicznym w terapii chorób serca, polscy pacjenci mogą żyć dłużej i w lepszej jakości życia. To jest w zasięgu naszych możliwości – mamy ogromny potencjał, ale zmiany regulacyjne muszą nadążać za postępem technologicznym – stwierdzili eksperci I edycji Cardiology Innovations Days. O wyzwaniach związanych z nowoczesną terapią chorób serca w dniach 7-8 czerwca dyskutowali we Wrocławiu klinicyści, biotechnolodzy, inżynierowie i kreatorzy polityki zdrowotnej z Polski i wielu krajów Europy.

Czytaj więcej  

Przyszła wiosna – idź na spacer!

Od kilku tygodni możemy cieszyć się w Polsce prawdziwie wiosenną aurą. Piękna pogoda i długie, słoneczne dni zachęcają do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Najprostszą i najmniej wymagającą jej formą są z całą pewnością spacery.

Czytaj więcej  

Polska krzemowa dolina powstaje w Krakowie

Co może dać połączenie medycyny i zaawansowanych technologii informatycznych? Z pewnością przełom i rewolucję w opiece nad chorymi oraz… zupełnie nową erę w technikach zabiegowych i w obrazowaniu. Technologie, które kiedyś mogliśmy oglądać tylko w filmach sci-fiction dziś stają się rzeczywistością!

Czytaj więcej  

Jak wprowadzać i finansować innowacyjne procedury i technologie medyczne do polskiej kardiologii

W pierwszych dniach marca w Warszawie miała miejsce piąta Konferencja Przezcewnikowego Leczenia Chorób Serca - THT Poland, ważne wydarzenie dla polskiej kardiologii interwencyjnej. Środowiska medyczne oraz decydenci dyskutowali na temat możliwości rozwoju kardiologii interwencyjnej, stworzenia innowacyjnych Centrów Doskonałości w Polsce oraz o konieczności prowadzenia ogólnopolskich rejestrów procedur medycznych.

Czytaj więcej  

Przezwątrobowe dojście naczyniowe

Zespół z Pracowni Interwencji Sercowo-Naczyniowych Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie po raz pierwszy w Polsce zaprezentował zabiegi z wykorzystaniem przezwątrobowego dojścia naczyniowego u dwóch pacjentów ze złożonymi wrodzonymi wadami serca.

Czytaj więcej  

S-ICD – szansa na normalne życie dla pacjentów zagrożonych NZK. Historia Adriana Bruderka

Wszczepiany podskórnie, pozbawiony elektrod wewnątrzsercowych układ defibrylujący S-ICD jest zalecany pacjentom po przebytym epizodzie nagłego zatrzymania krążenia (NZK) w mechanizmie komorowych zaburzeń rytmu oraz u pacjentów zagrożonych nagłym zgonem sercowym – z niewydolnością serca i obniżoną kurczliwością lewej komory, a także z genetycznie uwarunkowanymi chorobami serca, przebiegającymi z groźnymi arytmiami. 

Czytaj więcej  

Walentynki nie tylko dla zakochanych - relacja

Po raz kolejny członkom Samorządu Uczniowskiego ZS nr 4 udało się przeprowadzić akcję charytatywną „Walentynki nie tylko dla zakochanych…”. Akcja powstała z inicjatywy Pani Kasi Kowalik-Leśniewskiej, a opieką otoczył ją Pan Dawid Urbański. 

Czytaj więcej  

Turnus Dąbki 2018 - zapisy

ZAPISY na Turnus klimatyczno-rehabilitacyjny - Dąbki 2018. Ankieta zgłoszeniowa już dostępna! Fundacja Serce Dziecka serdecznie zaprasza rodziny dzieci z wadami serca. Termin 30 czerwca – 14 lipca.

Czytaj więcej  

Eksperci Sekcji Rytmu Serca PTK apelują: ZMIERZ RODZICOM PULS – CHROŃ BLISKICH PRZED UDAREM!

Prof. Zbigniew KalarusMigotanie przedsionków jest groźną arytmią, która pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu. Migotanie przedsionków nie zawsze łatwo zdiagnozować, ale na co dzień warto zwrócić uwagę, czy u naszych bliskich – szczególnie rodziców i dziadków, osób w podeszłym wieku, serce bije miarowo. Jeśli nie, może to być sygnał, że potrzebna jest szczegółowa diagnostyka i leczenie arytmii – po to, by chronić naszych bliskich przed udarem niedokrwiennym mózgu, grożącym kalectwem lub śmiercią – radzą eksperci Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Czytaj więcej  

Stanowcza potrzeba zmian. Kardiolodzy podsumowali rok 2017

Upływający już rok 2017 był dla kardiologii czasem znacznej reorientacji dotychczasowej organizacji pracy na wszystkich szczeblach działania. Do najistotniejszych zmian należało wprowadzenie długo wyczekiwanych nielimitowanych świadczeń opieki pozawałowej, którego przebieg oceniono podczas międzynarodowych warsztatów specjalistycznych New Frontiers in Interventional Cardiology w Krakowie.

Czytaj więcej  

Do góry