Akcja Ikea
Finał akcji "Zabawa to poważna sprawa"
Finał akcji "Zabawa to poważna sprawa"
Z przykrością informujemy, że dziś w Warszawie zmarł Prof. Romuald Dębski, ginekolog, położnik, ordynator Oddziału Ginekologiczno - Położniczego Kliniki Położnictwa i Ginekologii CMKP w Warszawie.
Czy są arytmie, które częściej występują u kobiet niż u mężczyzn, jaka jest specyfika zaburzeń rytmu serca u obu płci i które arytmie są groźniejsze: żeńskie czy męskie – mówi dr n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej.
"Na zdrowo, na wesoło, na sportowo” - Konkurs rozstrzygnięty
Czytaj więcejZe szczególną uwagą śledziliśmy przebieg tegorocznego konkursu Hipokrates Małopolski. Jednym z nominowanych lekarzy w kategorii Kardiolog Roku był Dr Zbigniew Kordon, zajmujący się małymi pacjentami w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu.
Czytaj więcejPrestiżowe wyróżnienie dla Profesora Tomasza Mroczka.
Czytaj więcej
Czy każdą wadę można wyleczyć? Jak powstaje nadciśnienie płucne i jak się je leczy? O tych i innych zagadnieniach związanych z wadami serca dyskutowali uczestnicy VII Konferencji Akademia Serca poświęconej problemom dzieci z wadami serca. 27 i 28 października w budynku Rondo1 w Warszawie otrzymaliśmy potężną dawkę wiedzy!
Nie żyje Earl Bakken (1924-2018)
Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Cyfryzacji przygotowały poradnik, w którym odpowiadają na najczęściej zadawane pytania dotyczące przetwarzania danych osobowych w systemie ochrony zdrowia.
"Na zdrowo, na wesoło, na sportowo” - zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie
Czytaj więcejO serce trzeba dbać – nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Z okazji Światowego Dnia Serca proponujemy kilka zasad, które pomogą nam utrzymać serce w dobrej kondycji na co dzień. Nie tylko od święta.
Zastosowanie technik radioizotopowych w diagnostyce chorób serca pozwala na precyzyjne i bezpieczne wykrycie schorzeń układu sercowo-naczyniowego już na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby. Jest przy tym dobre dla pacjenta i efektywne kosztowo.
DZIECI Z ORZECZENIEM O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI W SZKOLE
W myśl ustaw i rozporządzeń, wydawanych przez Ministerstwo Edukacji, ustawowym obowiązkiem państwa i systemu oświaty jest zapewnienie możliwości pobierania nauki we wszystkich typach szkół przez dzieci i młodzież niepełnosprawną i otoczenie jej odpowiednią opieką. Jak sytuacja wygląda w praktyce?
Czytaj więcejW imieniu Stowarzyszenia CEESTAHC serdecznie zapraszamy do Krakowa na 13 Międzynarodowe Sympozjum Evidence-Based Health Care pt. “Integrated health care - exploration beyond the HTA”, które odbędzie się w dniach 8-9 października 2018 w hotelu Holiday Inn Kraków, ul. Wielopole 4.
14 lipca zakończyliśmy kolejną edycję Turnusu Klimatycznego dla naszych Podopiecznych. Podobnie jak przez ostatnie dwa lata, gościliśmy w ośrodku Geovita w nadmorskich Dąbkach. Spędzone tam dwa tygodnie obfitowały w atrakcje, niespodzianki i aktywizujące zabawy dla dzieci i rodziców.
Turnus Hearts Monsters 2018 organizowany przez Fundację Serce Dziecka trwa w najlepsze! Za nami już ponad tydzień wspólnych zabaw i ćwiczeń, a pozostałe kilka dni zapowiada się nie mniej fascynująco.
5 czerwca podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa prof. Janusz Skalski odebrał tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Uroczystość odbyła się z okazji Święta Miasta, a wraz z profesorem Skalskim tytuł odebrała również tłumaczka Biserka Rajčić.
O szansach i wyzwaniach związanych z obrazowaniem molekularnym i hybrydowym w kardiologii dyskutowali eksperci w dniach 7-8 czerwca we Wrocławiu. Panel pt. „Obrazowanie hybrydowe w kardiologii: modny gadżet czy obiecujące narzędzie?” odbył się w ramach I edycji Cardiology Innovations Days, inicjatywy nakierowanej na poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań, poprawiających stan zdrowia i jakość życia pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego.
Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom techniczno-technologicznym w terapii chorób serca, polscy pacjenci mogą żyć dłużej i w lepszej jakości życia. To jest w zasięgu naszych możliwości – mamy ogromny potencjał, ale zmiany regulacyjne muszą nadążać za postępem technologicznym – stwierdzili eksperci I edycji Cardiology Innovations Days. O wyzwaniach związanych z nowoczesną terapią chorób serca w dniach 7-8 czerwca dyskutowali we Wrocławiu klinicyści, biotechnolodzy, inżynierowie i kreatorzy polityki zdrowotnej z Polski i wielu krajów Europy.
5 czerwca o godz. 19.30 na Dziedzińcu Collegium Maius w Krakowie odbędzie się uroczysty koncert honorujący Prof. Janusza Skalskiego i Bisercke Rajčić, nowych Honorowych Obywateli Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Współorganizatorem wydarzenia jest Fundacja Serce Dziecka.
W okolicy zarówno Dnia Matki jak i Dnia Dziecka, tj. w dniach 21/05 -25/05/2018 w większości mazowieckich szkół Helen Doron jak i w wybranych szkołach w całej Polski, odbędzie się akcja liczenia słówek angielskich wypowiedzianych bądź napisanych przez uczniów, nauczycieli i mamy pracujące w Centrach.
Rozpoczął się POLSTIM 2018, XXIX-ta Konferencja Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego!
Od kilku tygodni możemy cieszyć się w Polsce prawdziwie wiosenną aurą. Piękna pogoda i długie, słoneczne dni zachęcają do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Najprostszą i najmniej wymagającą jej formą są z całą pewnością spacery.
W dniach 13-15 kwietnia w podwarszawskim Nadarzynie odbywają się targi Electronics Show. Największe targi elektroniki użytkowej w Polsce to nie tylko możliwość zapoznania się z technicznymi nowinkami, ale też szansa na wsparcie działalności Fundacji Serce Dziecka. Zapraszamy do Ptak Warsaw Expo.
Co może dać połączenie medycyny i zaawansowanych technologii informatycznych? Z pewnością przełom i rewolucję w opiece nad chorymi oraz… zupełnie nową erę w technikach zabiegowych i w obrazowaniu. Technologie, które kiedyś mogliśmy oglądać tylko w filmach sci-fiction dziś stają się rzeczywistością!
Doroczne, 22 już Sympozjum Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej i Fizjologii Wysiłku Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego pt. “Niewydolność serca - opieka kompleksowa”, zgromadziło w dniach 15-17 marca 2018 roku w Jachrance ponad 300 wybitnych kardiologów, fizjoterapeutów, psychologów i dietetyków.
Na spotkaniu przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego z Ministrem Zdrowia Łukaszem Szumowskim, które odbyło się w środę 7 marca br., potwierdzono niezwłoczne wdrożenie pilotażowej edycji programu Kompleksowej Opieki nad pacjentami z Niewydolnością Serca (KONS).
W pierwszych dniach marca w Warszawie miała miejsce piąta Konferencja Przezcewnikowego Leczenia Chorób Serca - THT Poland, ważne wydarzenie dla polskiej kardiologii interwencyjnej. Środowiska medyczne oraz decydenci dyskutowali na temat możliwości rozwoju kardiologii interwencyjnej, stworzenia innowacyjnych Centrów Doskonałości w Polsce oraz o konieczności prowadzenia ogólnopolskich rejestrów procedur medycznych.
Zespół z Pracowni Interwencji Sercowo-Naczyniowych Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie po raz pierwszy w Polsce zaprezentował zabiegi z wykorzystaniem przezwątrobowego dojścia naczyniowego u dwóch pacjentów ze złożonymi wrodzonymi wadami serca.
Wszczepiany podskórnie, pozbawiony elektrod wewnątrzsercowych układ defibrylujący S-ICD jest zalecany pacjentom po przebytym epizodzie nagłego zatrzymania krążenia (NZK) w mechanizmie komorowych zaburzeń rytmu oraz u pacjentów zagrożonych nagłym zgonem sercowym – z niewydolnością serca i obniżoną kurczliwością lewej komory, a także z genetycznie uwarunkowanymi chorobami serca, przebiegającymi z groźnymi arytmiami.
Po raz kolejny członkom Samorządu Uczniowskiego ZS nr 4 udało się przeprowadzić akcję charytatywną „Walentynki nie tylko dla zakochanych…”. Akcja powstała z inicjatywy Pani Kasi Kowalik-Leśniewskiej, a opieką otoczył ją Pan Dawid Urbański.
14 lutego powszechnie uznaje się za Święto Zakochanych. Jednak od 19 lat jest to również dzień szczególnie istotny dla osób z wadami serca – Dzień wiedzy o wrodzonych wadach serca, który wieńczy Tydzień wiedzy o wrodzonych wadach serca.
9 lutego 2018 roku odbyło się spotkanie Prof. Łukasza Szumowskiego, Ministra Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej z przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
ZAPISY na Turnus klimatyczno-rehabilitacyjny - Dąbki 2018. Ankieta zgłoszeniowa już dostępna! Fundacja Serce Dziecka serdecznie zaprasza rodziny dzieci z wadami serca. Termin 30 czerwca – 14 lipca.
Czytaj więcejRząd Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie stawia na badania i innowacje w kardiologii.
PIT 28 - dla kogo i do kiedy?
„Wzmocnijmy nasze serca latem” to hasło naszych dorocznych turnusów rehabilitacyjnych.
Czytaj więcejMigotanie przedsionków jest groźną arytmią, która pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu. Migotanie przedsionków nie zawsze łatwo zdiagnozować, ale na co dzień warto zwrócić uwagę, czy u naszych bliskich – szczególnie rodziców i dziadków, osób w podeszłym wieku, serce bije miarowo. Jeśli nie, może to być sygnał, że potrzebna jest szczegółowa diagnostyka i leczenie arytmii – po to, by chronić naszych bliskich przed udarem niedokrwiennym mózgu, grożącym kalectwem lub śmiercią – radzą eksperci Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Upływający już rok 2017 był dla kardiologii czasem znacznej reorientacji dotychczasowej organizacji pracy na wszystkich szczeblach działania. Do najistotniejszych zmian należało wprowadzenie długo wyczekiwanych nielimitowanych świadczeń opieki pozawałowej, którego przebieg oceniono podczas międzynarodowych warsztatów specjalistycznych New Frontiers in Interventional Cardiology w Krakowie.
Nie żyje prof. Francis Fontan (1929-2018)
Czytaj więcej